Napelemes rendszer típusok
Napelem rendszer típusok
Napelemes rendszer árak: http://www.daveenergy.hu/HiREK/Napelemes_rendszer_arak.html
A napelemes rendszereknek két általánosan elterjedt változata van. A sziget üzemű, valamint a hálózatra tápláló rendszer. Utóbbi előnye, hogy nem szükségesek drága, karbantartást igénylő akkumulátorok, ezért jóval kedvezőbb a megtérülése.
Sziget üzemű rendszert akkor érdemes építeni, ha nincs lehetőség közcélú elektromos elosztóhálózathoz csatlakozni. A sziget üzemű napelemes rendszer kiválóan alkalmas elszigetelt nyaralók, tanyák, erdei házak energiaellátására. A sziget üzemű rendszer esetében a napelemek által termelt villamosenergia, egy töltő egységen keresztül biztosítja az akkumulátor(ok) folyamatos töltését. Az akkumulátorhoz csatlakozik egy inverter (áram átalakító), mely előállítja a hálózattal egyenértékű 230V hálózati feszültséget. A rendszer nyáron többet, télen kevesebbet termel, azonban télen is működik és biztosít energiát.
A hálózatra visszatápláló napelemes rendszer elemei:
- 1./ Napelem (áramtermelő) panelek.
- 2./ Inverter ( a 700V-os egyenfeszültséget számunkra használható 230V, vagy 400V-os váltakozó feszültséggé alakítja át.)
- 3./ Elosztószekrény, és hálózati védelem.
- 4./ Villamos fogyasztók (bármi, ami a lakásban "konnektorról" üzemel)
- 5./ Villanyóra szekrény, az "ad-vesz", vagy "oda-vissza" mérő órával.
- 6./ Szolgáltató elektromos hálózata.
A képen nem szerepel, de mindenkinek javasolt az egyenáramú oldali (DC) védelmet is
A közcélú villamos elosztóhálózattal együttműködő rendszer legnagyobb előnye, hogy nem szükséges hagyományos akkumulátor, mivel ezt a funkciót a villamos energiaszolgáltató biztosítja. Ha mi nem használjuk el a megtermelt energiát (például nappal), az ad-vesz mérőórán át kijut a villamos elosztóhálózatra, így valaki biztosan elhasználja. Ha kevesebbet termelünk, mint fogyasztunk (például éjszaka), a szolgáltató elektromos hálózata éppúgy biztosítja elektromos energia igényünket, mint a rendszer telepítése előtt.
Lehetőségünk van szaldó elszámolásra. Ekkor nincs jelentősége a betáplált és az elfogyasztott energia mennyiségének, csak a különbözet számít. Ha a különbözet pozitív, mi fizetünk, ha a különbözet negatív, a szolgáltató fizet nekünk. Éves elszámolást választva akár télen, éjszaka is elhasználhatjuk a nyáron, nappal megtermelt energiát.